بیش از 10 توصیه مهم برای تمرین صحبت کردن به زبان انگلیسی در خانه

 بیش از 10 توصیه مهم برای تمرین صحبت کردن به زبان انگلیسی در خانه

در مقاله زیر به نکات مهم و کاربردی اشاره کرده ایم که می تواند در روند یادگیری زبان تحول ایجاد کند.

 1. یک متن ساده به انگلیسی انتخاب کنید و آن را بخوانید و سپس هر آنچه فهمیده اید را با کلمات و دانسته های خود در ذهن یا در صورت امکان با صدای بلند خلاصه گویی کنید. برای آشنایی با منابع زبان انگلیسی برای سنین و سطوح مختلف، می توانید مقاله “نقشه راه برای یادگیری زبان انگلیسی” را مطالعه کنید.
 2. در مورد متن، سوال مطرح کنید و با خود تمرین پرسش و پاسخ انجام دهید. برای اینکار می توانید از متن های داستانی وب سایت سرزمین ترجمه استفاده کنید. داستان ها به شیوه ای آرام روان خوانی شده اند. با شنیدن این داستان ها نه تنها به تقویت مهارت شنیداری و تلفظ دست می یابید بلکه می توانید با ساختار جملات انگلیسی آشنا شوید. در نهایت اینکار به شما در مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی کمک شایانی خواهد کرد.
 3. خود را با زبان انگلیسی بیشتر درگیر کنید. مثلا از دوست یا آشنایی که سطح زبانی نسبتا خوبی دارد بخواهید تا ساعات یا دقایقی را به انگلیسی صحبت کردن با هم اختصاص دهید. این شیوه کمک زیادی به هر دوی شما خواهد کرد. ضمن اینکه انگیزه ای خواهد شد تا در این زمینه پشتیبان یکدیگر باشید و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. اگر این مورد را امتحان نکرده اید، حتما یکبار تجربه کنید چرا که هم لحظات مفرحی از اشتباهات خود خواهید ساخت و هم در صورت تداوم، به بالارفتن اعتماد به نفس خود کمک زیادی می کنید.
 4. همیشه عملگرا باشید.

 “Actions speak louder than words”

به عمل کار برآید به سخندانی نیست.

یادتان باشد که اگر در زمینه یادگیری زبان انگلیسی صرفا با خود بگویید خیلی دوست دارم بتوانم انگلیسی صحبت کنم، اما در عمل هیچ کاری انجام ندهید آن را در حد یک رویای غیرممکن رها کرده اید. رویاهای شما زمانی به حقیقت تبدیل می شوند که برای رسیدن به آنها حداقل روزی یک قدم برداشته باشید. پس اگر تا الان اقدامی نکرده اید، پس از خواندن این مقاله روشی منسجم و اصولی را برای یادگیری خود برگزینید.

 1. اگر شرایط گفتگوی آنلاین برایتان میسر شد، از آن استقبال کنید. حتی اگر در حد نوشتن یک جمله باشد. چرا که ذهن تان را تا دقایقی به چالش می کشد.

Try to challenge your brain

سعی کنید ذهن خود را به چالش بکشید.

 1. اگر سبک زندگی شما (your lifestyle) به گونه ای است که ساعات زیادی در حال رانندگی هستید، از پادکست های زبان – فایل های صوتی- بهره بگیرید.
 2. یکبار برای همیشه به بهانه وقت ندارم و سرم شلوغ است پایان دهید. تجربه زندگی نشان می دهد هرآنچه را با اشتیاق و رغبت فراوان دنبال کنید، زمان و فرصت برای آن ایجاد خواهد شد. این جمله معروف را فراموش نکنید که When the student is ready, the teacher will appear. – هرگاه دانش آموز آماده باشد، استاد از راه خواهد رسید. یکی از موارد استفاده بهینه از فرصت، پیشنهاد شماره 6 است. به زندگی روزمره خود بیشتر توجه کنید. قطعا همگی ما ساعاتی از روز را به حال خود رها کرده ایم و برایش برنامه خاصی نداریم. پس برنامه ریزی برای رسیدن به هدف جز ارکان اصلی است.
 3. بخشی از یادگیری زبان انگلیسی به رفتارهای روانشناسی و شخصیتی فرد مربوط می شود. ممکن است فردی خجالتی باشید و سطح زبانی مناسبی برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی داشته باشید. اما به محض قرار گیری در موقعیت صحبت کردن، ضربان قلب تان تند می شود. دست ها عرق می کنند. صورتتان قرمز می شود. در منزل بر روی تغییر رفتار خود تمرین کنید و خود را در معرض استفاده از زبان انگلیسی قرار دهید. با تکرار و تداوم حضور و در معرض قرارگیری می توانید بعد از مدتی نسبت به موقعیت موجود احساس آرامش کنید و ببینید که خطری وجود ندارد.

 ?What would you do if you weren’t afraid

اگر نمی ترسیدید، چکار می کردید؟

صمیمی شدن با اطرافیان می تواند ترس شما را بریزد. به ارزش و اعتباری که پس از گذر از این ترس و خجالت نصیب تان می شود، فکر کنید. شما با گذر از این ترس ها، به چه چیزهای ارزشمندی دست می یابید. با اندیشه به دستاوردهای پس از گذر از ترس و اضطراب کم کم به ذهن خود بقبولانید که چیزی که از آن می ترسید، اصلا چیز مهمی نیست.

  .There’s no need to be afraid

 لازم نیست بترسید.

 1. آیا با خود فکر می کنید که در منزل کسی نیست که شما را اصلاح کند؟ ایرادی ندارد. قدم اول همیشه با شماست. اگر یک گام بردارید، روز بعد محکم تر گام برمی دارید. اصل (Slow and Steady)- آهسته و پیوسته- را فراموش نکنید.
 2. از بروز خطا نترسید. این ترس بزرگترین مانع شماست. خود را جای کودکی بگذارید که به راحتی آواها و کلماتی که می شنود را با خود تکرار می کند. چون می داند نمی تواند بدون فراگیری زبان با دیگران ارتباط برقرار کند و خواسته های خود را بیان کند.

نتیجه: برای خود موانع ذهنی نتراشید.

.The biggest obstacles in our lives are the barriers our mind creates

بزرگترین موانع در زندگی ما، موانعی هستند که در ذهن مان می سازیم.

افراد بزرگسال مدام خود را با موانع ذهنی محدود می کنند. در یادگیری زبان انگلیسی، با برنامه، مدبرانه، آهسته و پیوسته عمل کنید. فیلم های آموزشی سطح بندی شده تماشا کنید. هرجمله ای که می شنوید را با خود چندبار تکرار کنید و مفهوم آن را در ذهن خود مجسم کنید. کلمات یا جملات را در ذهن خود به فارسی ترجمه نکنید. همه زبان ها مجموعه ای از مفاهیم عینی و انتزاعی هستند. پس از آنکه یکبار معنی کلمه را دانستید، برای تمرین دیگر معنای آن را با خود مرور نکنید. بلکه اینبار مفهوم را در ذهن خود به زبان انگلیسی تکرار کنید. سعی نکنید تا با ترجمه کردن هر جمله در ذهن، عملکرد مغز خود را کند کنید. اینکه یکبار جمله ای که می شنوید را به فارسی ترجمه کنید و بعد بخواهید پاسخ را از فارسی به انگلیسی برگردانید، کار طاقت فرسا و اشتباهی است.

همانطور که دیدید در بالا به تعدادی از روشهای عملی و رفتاری برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل اشاره کردیم. اگر این قدمها را به درستی بردارید، خواهید دید که چقدر موثرتر از قبل تلاش تان به ثمر خواهد نشست. با اشتیاق فراوان و با میل و رغبت جدی برنامه ریزی شده، می توانید هر ماه یک سطح در زبان پیشرفت کنید.

تمرین شنیداری را فراموش نکنید. روزانه زمانی را برای شنیدن به انگلیسی، خواندن به انگلیسی، تماشای دوره های آموزشی سطح بندی شده انگلیسی، و یا موسیقی انگلیسی سپری کنید. هر زبانی دارای لحن و آهنگ مشخصی است. به کمک موسیقی می توانید، ریتم (rhythm) یک زبان متفاوت را در ذهن خود ایجاد کنید. در ضمن، موسیقی می تواند انرژی تان را برای یادگیری تقویت کند و شاید شنیده باشید که بعضی موسیقی را چنین تعبیر می کنند

Music is a great pick-me up

موسیقی به من انرژی زیادی می دهد.

در گام نخست لقمه های کوچک (bite-sized chunks)  انتخاب کنید و کم کم لقمه را بزرگتر کنید. اگر از ابتدا لقمه ای بزرگتر از سطح خود بردارید، در ابتدای راه مایوس می شوید.

هر روز تعدادی جمله کاربردی را در مقابل چشمان خود قرار دهید و آن ها را مرور کنید. واژگان و یا گرامر را در قالب جملات کاربردی روزمره، یادداشت و تکرار کنید. در روزهای بعد می توانید همان جملات را  در قالب داستان برای خود یا دیگران تعریف کنید. می توانید صدای خود را در هنگام تمرین ضبط کنید و سپس صدای ضبط شده را گوش کنید. البته افراد خیلی مشتاق گوش کردن به صدای ضبط شده خودشان نیستند اما در شرایطی که کسی را در اطراف خود ندارید، این تنها کاری است که می توانید برای ارزیابی خودتان انجام دهید. تکرار مداوم این کار می تواند به ساماندهی ذهنی شما کمک کند. ذهن تان کم کم می آموزد که گفتن کدام قسمت های جمله نیاز به دقت بیشتری دارد. لحن و آهنگ گفتار خود را با سخنوران بومی مقایسه کنید. آیا زمانی که سوال می پرسید یا جمله ای را به انگلیسی بیان می کنید، لحن شما به زبان انگلیسی نزدیک تر است یا زبان مادری یعنی فارسی؟

.Fluency will not happen overnight

فن بیان یک شبه بدست نمی آید.

.You just need to take the first step

فقط لازم است تا قدم اول را بردارید.

پس پله پله تا موفقیت. در ادامه 5 مرحله تا رسیدن به موفقیت را خواهید دید (1. تعیین هدف، 2. تهیه یک برنامه، 3. اقدام کردن، 4. چسبیدن به آن، 5. موفقیت)

Here are 5 Steps to Success:

 1. Define Your Goal
 2. Develop a Plan
 3. Take Action
 4. Stick to It
 5. Success

در پایان تاکید می کنیم که

Every failure is a step to success

هر شکست، سرآغاز موفقیت است.

پس یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی بیش از هر چیز نیاز به عزم راسخ خودتان دارد.

Stop waiting and start today

دست از انتظار بردارید و امروز شروع کنید.

برای شروع می توانید با داستان های کوتاه انگلیسی، آغاز کنید. داستان هایی که مرحله به مرحله سطح شما را در زبان انگلیسی تقویت می کنند، از پایه تا پیشرفته در 4 سطح. داستان های کوتاه و طنز.

آموزش جامع کتاب داستان Steps to Understanding

اگر هم دوست دارید گرامر را با هدف تقویت مکالمه بیاموزید، دوره آموزشی معجون گِرمک را به شما توصیه می کنیم.

دوره آموزشی کتاب English Grammar in Use (گرامر و مکالمه همزمان)

نویسنده:

طیبه جوادی مترجم و مدرس زبان انگلیسی

سرزمین ترجمه –    www.lantranslate.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.