چطور در منزل زبان بیاموزیم؟

چطور در منزل زبان بیاموزیم؟

ابتدا باید بدانیم، چطور زبان را باید آموخت؟

 زبان ها برای برقراری ارتباط در بین افراد ایجاد شده اند. کلمات و اصطلاحات زبانی، دربین افراد یک جامعه قراردادی است. اگر از شما بپرسند که چرا به درخت، درخت می گویند، جوابی برای آن نمی یابید. مگر آنکه بگویید این یک قرارداد ما بین افراد بوده است و تا به امروز ما به درخت، درخت گفته ایم.

افراد برای یادگیری زبان، معمولا دنبال راه های عجیب و غریب هستند که آنها را زودتر به هدف برساند. حال که دانستیم کلمات قراردادی هستند، باید به دنبال راه یادگیری آن باشیم. خود را در دوران کودکی تصور کنید. ذهن شما مدام کنجکاوی می کند و می پرسد. سوال “این چیه؟” را همه کودکان پرسیده اند تا بتوانند از این کلمات قراردادی سر دربیاورند.

نکته اینجاست برای اینکه بتوانیم قرارداد ما بین گویشگران یک جامعه را فرابگیریم، باید به دنبال نمونه های واقعی آن باشیم. شاید در سالهای اخیر راه حل های جدید و خلاقانه ای برای اینکار ابداع شده باشد. مثل کدگذاری که به کدینگ هم شناخته می شود. در این روش واژگان با صداها و آواهای زبان مادری معادل سازی می شود تا به نوعی ذهن را با واژگان جدید آشنا کند. در واقع زبان مادری به یاری شما می آید تا زبان دیگری را بیاموزید. این شیوه موافقان و مخالفان زیادی دارد. ما در اینجا قصد تایید یا رد کردن این شیوه را نداریم.

هدف ما در سرزمین ترجمه

در سرزمین ترجمه، سعی می کنیم همان شیوه ای را که از کودکی زبان مادری مان را به ما آموخته اند، برگزینیم. آیا شما، اکنون در هر سنی که هستید، می توانید ادعا کنید که به تمام واژگان، اصطلاحات، دستور زبان و ضرب والمثل های زبان مادری مسلط هستید. مسلما خیر. همه ما تا روزی که زنده ایم در حال آموختن هستیم. گاهی در حال مطالعه یک متن فارسی پیش می آید که معنی یا طرز نوشتار واژه ای را نمی دانیم. این ناشی از بی سوادی ما نیست، بلکه به خاطر گستردگی علم و دنیای زبان است.

با این اوصاف چطور می توانیم سریع زبان انگلیسی را بیاموزیم؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است: “چرا باید زبان بیاموزم؟”

همه زبان ها بسیار پر رمز و راز هستند و برخی نسبت به دیگری غنی تر، آسان تر یا سخت ترند. اما در چند چیز مشترک هستند. همگی زبان ها قوانینی دارند گاه نوشته و گاهی نانوشته. در همه زبان ها استثنائاتی وجود دارد. آیا لازم است تمام آنها را بدانیم؟ همانطور که گفتیم ما هر روز در زبان مادری خود در حال آموختن هستیم. پس برای آموختن زبان دوم چه کنیم؟

پاسخ به این سوال ساده است. باز به مثال کودک برگردیم. کودک برای رفع گرسنگی، سعی می کند اول کلماتی را بیاموزد که نیازش را به سرعت بیان می کند. پس نیاز سنجی، اولین کاری است که کودک به طور غریزی انجام می دهد. شاید بگویید زبان چیزی نیست که بشود با این روش آموخت. چرا که نه؟ امتحان کنید. زمانی که به دنبال رفع نیاز خود هستید، انگیزه بالاتری دارید و با اشتیاق بیشتری دنبال می کنید. اینگونه می شود که ظرف مدت کوتاه تری می توانید بخش های زیادی از زبان را بیاموزید. به تدریج بر دامنه اطلاعاتی خود بیافزایید. اگر به دنبال راهی یک شبه هستید، قطعا برای دستیابی به هیچ علمی، راه حل یک شبه اختراع نشده است. مراحل یادگیری زبان را به شیوه زیر دنبال کنید:

مراحل یادگیری زبان بر اساس نیاز سنجی

 1. نیاز سنجی کنید. نیاز خود برای یادگیری زبان را بشناسید.
 2. هدف را تعیین کنید.
 3. در راستای آن هدف، گام بردارید.
 4. اطلاعات آموخته شده در این مسیر را مرور و تمرین کنید. همچون کودک که هر بار سعی می کند واضح تر از قبل به اطرافیان منظور خود را برساند.
 5. دنبال موقعیتی برای استفاده و بکارگیری آموخته هایتان باشید.
 6. هر بار چیزی تازه در راستای هدفتان بیاموزید.
 7. تبریک! شما پس از طی این مراحل به طور منظم، به سطحی از دانش دست یافتید که تا دیروز خبری از آنها نبود.

باز هم تاکید می کنیم که زبان، قرارداد بین افراد یک جامعه است. پس باید سعی کنیم همانطور که هست آن را بیاموزیم. همنشینی های زبانی (Collocations) از مهم ترین موارد قراردادی یک زبان هستند.

درست به همان شیوه ای که یک کودک زبان را می آموزد، عمل کنید. کودک هرگز زبان را با دیکشنری یا کتاب گرامر در دست نیاموخته است. خیلی از نکات را باید در محیط آموخت. دستور زبان یا گرامر در بطن جملات هستند. سعی کنید، همانطور که هستند آنها را بیاموزید و معنا و مفهوم آن را درک کنید. سپس با مرور و شنیدن مکرر، آنها را وارد ضمیر ناخودآگاه خود کنید.

مانند یک کودک، برای آموختن مشتاق باشید!

حال سوال این است که با وجود اشتیاق به یادگیری، از چه منابعی باید برای یادگیری زبان استفاده کنیم؟

منابع بسیارند. هر منبعی برای پوشش دادن نیاز خاصی طراحی شده است. شما هیچ منبعی از کتاب یا فیلم را پیدا نمی کنید که آنقدر کامل باشد که تمام ابعاد زبان را پوشش دهد. پس همانطور که در بالا گفته شد، نیاز سنجی کنید. اگر می بینید که در درک مطلب زبان مشکل دارید، از ابتدا به سراغ متن های سخت و دشوار نروید. پله اول انتخاب منبعی است که از پس آن بر می آیید. اگر دامنه واژگانی نسبتا خوبی دارید، اما اگر همان واژه ها را در جایی بشنویید، متوجه نمی شوید، پس ضعف شما در شنیداری است. فایل های صوتی و تصویری بیشتری گوش دهید. در یک کلام، ضعف را تشخیص دهید و درمان آن را بیابید.

یادگیری زبان را در تقویت چهار مهارت خلاصه کرده اند:

 1. شنیداری (Listening)
 2. خوانداری (Reading)
 3. گفتاری (Speaking)
 4. نوشتاری (Writing)

به موارد 1 و 2 ورودی های زبانی (Inputs) و به موارد 3 و 4 خروجی های زبانی (Outputs) می گویند. شماره های 1 و 2 از بیشترین اهمیت برخوردارند. چرا که هرچه ذهن تان را با این موارد درگیرتر کنید، موارد 3 و 4 بهتر و سریع تر بروز خواهند کرد. به زبان ساده تر، هرچه بیشتر بشنوید و بخوانید، بهتر می توانید به آن زبان مسلط شوید، حرف بزنید و بنویسید.

برای شروع یادگیری زبان از پایه، منبعی برای شنیدن و خواندن انتخاب کنید. ویدئوی زیر را به عنوان یک نمونه از منابع مناسب، تماشا کنید.  

اگر دوست دارید در منزل زبان بیاموزید، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید تا به روش درست گام بردارید.

بیش-از-10-توصیه-مهم-برای-تمرین-صحبت-کردن

2 thoughts on “چطور در منزل زبان بیاموزیم؟

 1. محسن says:

  واقعا بهم کمک کرد تا حالا هیچ جا یه همچین مطالبی رو پیدا نکرده بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.