Flipped Learning یا یادگیری معکوس چیست؟

یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری معکوس چطور می تواند در یادگیری زبان انگلیسی استفاده شود؟

یادگیری معکوس چیست؟

چطور می توان از یادگیری معکوس در کلاس زبان یا سایر کلاس های آموزشی بهره برد؟

 یادگیری معکوس ، رویکردی آموزشی است که از فضای آموزشی شخصی هر فرد، برای آموزش مستقیم استفاده می شود و تعامل گروهی و خلاقانه نتیجه نهایی این روند است. یادگیری معکوس حالت های متفاوتی از یک الگو است. مسلما برای کلاس درس نمی توان یک نسخه آماده پیچید و این نسخه را برای تمامی کلاس ها به کار برد.

چرا روش های متفاوتی برای تدریس وجود دارد و چرا نمی توان از یک روش برای تمامی کلاس ها استفاده نمود؟

 دلایل مختلفی برای اثبات این مطلب وجود دارد از جمله محیط تدریس، محل جغرافیایی، امکانات موجود، فرهنگ و آداب و رسوم، سن دانش آموزان، سطح علمی دانش آموزان یا زبان آموزان.  

هیچ گاه به کلاس معلم محور اعتقادی نداشتم و تصور اینکه برای تعدادی سخنرانی و تدریس کنم بی آنکه کسی بتواند نظرش را بگوید برایم غیر ممکن به نظر می رسید. دانستن بازخورد (فیدبک) هریک از افراد حاضر در کلاس خود نوعی یادگیری است. تعامل بین مدرس و حاضرین خود نوعی شبکه اشتراک ایده ایجاد می کند که در این میان با بیان نظرات موافق یا مخالف یا حتی تجربیات شخصی، اصلاح نظرات همگی افراد را بیشتر به عمق مطالب سوق می دهد و از سطحی نگری به ژرف نگری  می رساند.

به عنوان مدرس زبان انگلیسی، همیشه از هر واژه یا جمله کتاب یا فیلم به عنوان جرقه ای برای ادامه بحث استفاده کرده ام. مطلبی که از همان واژه سرچشمه می گیرد بسته به انگیزش، علاقه مندی و سطح دانش عمومی زبان آموزان ادامه می یابد و گاهی یک واژه موضوعات دیگری را با اخود وارد بحث می کند و بدین ترتیب گفتگو شکل می گیرد. اگر سطح کلاس ضعیف تر از آن است که گفتگوی آزاد ادامه یابد، در اینجا مدرس نقش حیاتی دارد تا اجازه ندهد گفتگو به پایان رسد. مدرس می تواند به راحتی با سوال های کوتاه و دریافت پاسخ های کوتاه در زبان آموزان اشتیاق ادامه را ایجاد کند. مدرس نباید در حرف زبان آموز بپرد چون بدین ترتیب زبان آموز بسته به سن اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و در ذهنش اینطور ثبت می شود که اگر از این پس بخواهد اظهار نظر کند باید بررسی کند که جمله اش کاملا صحیح است. این مانیتورینگ مغزی، سرعت عمل زبان آموز را پایین می آورد چرا که مدت زمانی را صرف کنترل گرامر یا درستی و غلطی تلفظ ها و انتخاب کلمات می کند که این به هیچ وجه در یادگیری زبان توصیه نمی شود. یادگیری حتما باید به شیوه ای باشد که زبان مادری در ذهن نشسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *