دانلود فایل های صوتی- تصویری برای تقویت لیسنینگ

پادکست چیست و چطور می تواند در تقویت زبان انگلیسی به ما کمک کند؟

Podcast (پادکست) مجموعه ای از فایل های صوتی است که کاربران می توانند آن را دانلود کنند و با توجه به زمان بندی خودشان و در هر مکانی که مایل هستند به این فایل های صوتی گوش دهند. این فایل ها به دلیل سهولت استفاده و کم حجم بودن، منبعی مناسب برای یادگیری به شمار می روند. در دنیای پرمشغله امروز که گاهی افسوس می خوریم چرا هیچ فرصتی نداریم تا به تماشای رسانه ای بنشینیم و بر مهارت های خود بیافزاییم، پادکست ها تجربه ای موفق و پرکاربرد هستند. کافی است تا یک بار دیگر از نو برنامه ریزی کنیم و وقت های مرده خود را بیابیم. زنده کردن این وقت های مرده، بیشترین و موثرترین کمک برای دستیابی به موفقیت هستند. حداقل روزی 15 دقیقه مشتاقانه، گوشهای خود را مهمان شنیدن زبان انگلیسی کنید. تقویت گوش ها را جدی بگیرید.

مدیریت زمان در یادگیری زبان انگلیسی

چطور برای زبان خواندن برنامه ریزی کنم؟

اگر کسی بگوید که از صبح تا شب آنقدر مشغول کار است که فرصتی برای مطالعه ندارد، می توان گفت این تنها یک بهانه برای از زیر کار دررفتن است. چرا که اگر به 24 ساعت خود نگاهی بیاندازیم، می بینیم همه ما دقایقی هست که بیهوده هدر می دهیم. بیهوده هدر دادن به این معنا نیست که ما به عمد زمان خود را می کُشیم. خیر. ممکن است مدیریت زمان را هم خیلی خوب بلد باشیم و برای وقت خود ارزش زیادی هم قائل باشیم اما … اما بلد نیستیم که از وقت های مرده خود بهترین استفاده را بکنیم. باید بیاموزیم که در این دنیای پرمشغله، وقت مرده را هم زنده کنیم. البته که ما ربات نیستیم و نیاز به استراحت و تفریح داریم. اما بگذارید با مثال های واقعی از زندگی خودم برایتان بگویم تا موضوع را بهتر درک کنیم. از آنجایی که در طول شبانه روز همیشه با زبان انگلیسی سر و کار داشتم و کار و شغل من به شمار می رفت، باید برای کسب سایر مهارت ها هم وقت باز می کردم. مثلا نقاشی، مطالعه آزاد کتاب های فارسی، ورزش، کوهنوردی، مسافرت، طراحی سایت و غیره… اما من که فرصت نداشتم. صبح ها تا ساعت 1 مشغول ترجمه بودم، بعد ناهار و بعد از آن هم ساعت 3 باید به موسسه می رفتم تا شب. شب هم یا باید ادامه ترجمه ها را انجام می دادم، برگه تصحیح می کردم، مطالعه می کردم تا برای کلاس فردا آماده باشم و یا برای زبان آموزان مطلب آماده می کردم و کلی کار دیگر. پس با این حساب هیچ وقت آزادی برای کسب مهارت جدید، مطالعه کتابی به زبان فارسی و یا ورزش کردن وجود نداشت.

خب با این وضعیت پرمشغله، که هم در دو موسسه تدریس می کردم، مدرسه و دانشگاه هم تدریس می کردم و تهیه مطالب درسی و انجام کارهای مربوط به هر مکان، وقت اختصاصی خود را می طلبید و در این بین پیج اینستاگرامی هم داشتم و پست های آموزشی هم تهیه می کردم و ترجمه هایی که باید در اسرع وقت انجام می شد. این خلاصه ای از شرح وضعیت کاری من بود. پس چطور باید به سایر علاقه مندی های خود می رسیدم؟ با خودم فکر کردم. دیدم کجای زندگی ام می تواند بهینه استفاده شود. کدام وقت را می توان زنده کرد. بله بهترین زمان هایی که من می توانستم زنده کنم، بعد از شام و یا ناهار بود.

خب همه ما انسانیم و همگی می دانیم که بعد از ناهار سنگین شده ایم و بهانه خیلی خوبی برای دراز کشیدن و تنبلی کردن داریم. اصلا آن زمان تنبلی حسابی می چسبد. خب چرا که نه. تنبلی کردن همان استراحت است که به ما انرژی می دهد تا دوباره شروع کنیم. خب من با خودم می گفتم الان که دراز کشیدم و دوست دارم چشم هایم را ببندم. اما از آنجایی که هیچ وقت اهل خواب بعداظهر نبودم- چون اگر می خوابیدم با سردرد و عصبانیت بیدار می شدم- همیشه ترجیح می دادم تا بعد از ناهار فقط دراز بکشم و کمی چشم هایم را ببندم. من با خودم متعهد شده بودم که بعد از ناهار و بعد از شام که میروم تا روی مبل یا روی زمین دراز بکشم و استراحت کنم، با خودم کتاب هم ببرم و دراز بکشم. اگر حوصله داشتم یک صفحه ای کتاب بخوانم اگر نه، خب چیزی نشده، اجباری در کار نیست. جالب اینجا بود که همیشه چند دقیقه که چشمهایم را می بستم یکهو می دیدم حوصله ام دارد سر میرود. دلم می خواهد خودم را طوری مشغول کنم.  خب این وقت مرده ای که حق مسلم ما برای تنبلی کردن و استراحت است را به وقتی زنده و پویا تبدیل کردم که بسیار لذت بخش بود و حس رضایتمندی و ارزشمندی که از خودم می گرفتم، باعث شد تا این برنامه برای من تبدیل به عادتی همیشگی شود. به جرات می توانم بگویم که اکثر کتاب های روانشناسی (حالا یا روانشناسی زرد یا هر رنگ تایید شده دیگر 😊) را در همین وقت های مرده خوانده ام. کتاب هایی مثل بی شعوری، انسان در جستجوی معنا، معجزه سپاسگزاری، نیمه تاریک وجود، در آغوش نور، دو جلد کتاب سینوهه- پزشک فرعون، بادبادک باز، دوستی با خدا، حکایت دولت و فرزانگی، برتری خفیف، زندگی ساده و کلی کتاب دیگر (چه جالب الان که دارم این متن رو تایپ می کنم، یکدفعه با خودم گفتم، اَه، چقدر کتاب خوندم با اینکه اینهمه مشغله داشتم)، بگذریم خواستم بگویم که هیچ بهانه ای برای مطالعه نکردن و یاد نگرفتن وجود ندارد. اگر به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید و به آن علاقه دارید حتما برای آن جا باز خواهید کرد و آن را به عادتی روزانه تبدیل می کنید. اراده شما از هر چیزی قدرتمندتر است. اگر تا امروز موفق نشده اید که مطالعه زبان انگلیسی را در زمره کارهای روزمره خود قرار دهید و برای آن جای ثابتی باز کنید، مطمئن باشید که دلیل آن خود شما هستید که هنوز آنقدر مصمم نبوده اید که به یک برنامه ریزی درست منطبق با شرایط خودتان برسید.

در مثال واقعی بالا، هر روز کتاب خواندن تبدیل به عادتی همیشگی شده بود (هر روز حداقل 10 دقیقه و گاهی حداکثر 30 دقیقه). در نگاه اول خیلی کم است اما در گذر زمان هزاران صفحه کتاب می شود. پس این ده دقیقه تا سی دقیقه های روزانه را نادیده نگیریم. به همین راحتی می توانیم در اولین فرصت کوتاهی که پیدا می کنیم، به پادکستی که از قبل دانلود کرده ایم، یک بار دیگر گوش کنیم. هر روز این تمرین را تکرار کنیم. هر روز گوش کردن به فایل انگلیسی را تبدیل به عادت روزانه کنیم. حتی اگر حواسمان به صدا نیست و فکرمان به جای دیگری می رود. چه فعالانه با حواس جمع گوش کنیم چه بدون تمرکز هر دو موثر هستند. چون ذهن ما در حال پردازش است، بی آنکه متوجه باشیم با ساختارها و لحن بیان کلمات و جملات آشنا می شویم و پله پله ارتقا می یابیم.

عملکرد خود را در بازه های زمانی ماهانه یا چند ماهه ارزیابی کنید. ببینید در این بازه به کجا رسیدید و برای ماه آینده هم همین روند تکرار را ادامه دهید و اگر نیاز به اصلاح عملکرد دارید برای خودتان قوانین جدید و البته واقع گرایانه تعیین کنید که قابل اجرا باشند. هر ماه پیشرفت محسوسی خواهید داشت. درست مثل رشد یک گیاه که اگر هر روز به آن نگاه کنید، فکر می کنید گیاه رشدی نمی کند اما اگر در پایان هر ماه وضعیت را بررسی کنید، می بینید که در طی یک ماه گیاه بزرگتر شده است و تغییر کرده است. فرآیند رشد در زبان انگلیسی هم مثل رشد یک گیاه ظاهرا نامحسوس است اما در گذر زمان متوجه می شویم که گیاه نمرده و زنده و پویاست.

شاید الان اکثر افراد اینطور باشند که در زمان استراحت فورا به سراغ گوشی می روند. خب، تلفن همراه ابزار خیلی خوبی است، به شرط اینکه از پس انگشت خود بر بیایید که به صورت ناخودآگاه، برنامه هایی که وقت شما را می کشند را لمس نکند. در عوض با قدرت و اراده قوی همه آنچه برای یادگیری زبان انگلیسی در تلفن همراه خود دانلود و ذخیره کرده اید را دنبال کنید. مثلا کتاب های Pdf، فایل های ویدئویی، صوتی یا پادکست های انگلیسی، و یا هر آموزش دیگری که برای خود موثر می دانید.

خب چون سر و کارم همیشه با کامپیوتر و گوشی است، در وقت استراحت سعی می کنم به سراغ کتاب های کاغذی بروم که به چشمم یک استراحتی هم داده باشم. گاهی هم وقت های مرده من تبدیل به زمان هایی برای نقاشی کشیدن می شد. باید بپذیریم که هیچ دو آدمی مثل هم نیستند و هر کسی وقت استراحت، کار متفاوت و مخصوص به خودش را دارد. نکته مهم اینجاست که وقت های مرده خودمان را شناسایی کنیم و آنها را هم زنده کنیم. فقط در این صورت است که می توانیم به اهداف خودمان دست پیدا کنیم. من تقریبا 10 تابلوی رنگ و روغن کشیده ام که همگی را در میان همین وقت های مرده به ثمر رسانده ام. مثلا بعد از ناهار قبل از رفتن به موسسه، کمی از رودخانه را تکمیل می کردم و بعد بگذریم که گاهی رنگ آنقدر در پوست و ناخن فرو می رفت که با عجله باید دست هایم را پاک می کردم و به موسسه می رفتم. سرانجام زبان آموزان متوجه رنگ دستم می شدند و برایشان توضیح می دادم که قبل از کلاس نقاشی می کشیدم. چون آنها در جریان موقعیت کاری من بودند و می دانستند که اصلا وقت انجام این کارها را ندارم، متعجب می شدند که چطور از پس همه کارها بر می آیم. جواب اینجاست: “علاوه بر مدیریت زمان، وقت مرده خود را هم زنده کنید، همین.”حال بگذریم که تجربه شرکت در کلاس های خوشنویسی، نقاشی، ایروبیک، بدنسازی و غیره هم در کارنامه فعالیت های خود دارم. اینها همگی در گذر زمان رخ داده اند و هیچ یک از این فعالیت ها یک شبه تبدیل به مهارت نشده اند. به میزان زمانی که برای هر فعالیت وقت می گذارید، می توانید از خودتان توقع رشد داشته باشید. اگر هنوز مهارتی را کسب نکرده ایم، یعنی هنوز وقت کافی برای آن صرف نکرده ایم. حالا که اهمیت مدیریت زمان و زنده کردن وقت مرده را متوجه شدیم، بیایید ببینیم پادکست ها چطور می توانند در یادگیری زبان انگلیسی به ما کمک کنند.

پادکست ها و یادگیری زبان انگلیسی

پادکست ها فایل های صوتی هستند که می توانید دانلود کنید و از آنها حتی در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید استفاده کنید، هرچند پادکست هایی هم هستند که فقط می توانید به صورت آن لاین از وب سایت ها گوش کنید. پادکست ها فایل های صوتی هستند که ممکن است فقط یک گوینده داشته باشد و یا اینکه چند نفر حضور داشته باشند و مثل یک برنامه رادیویی با هم صحبت کنند. آنها با هم به تبادل تجربه، نقل داستان، گزارش کردن اخبار، گفتگو و مکالمه می پردازند. گوش کردن به پادکست همانند گوش کردن به رادیو است. حال اگر بتوانید این فایل های صوتی را دانلود کنید و بارها و بارها از آنها استفاده کنید، برای تقویت شنیداری (Listening) زبان انگلیسی بسیار موثر خواهند بود و از آنجایی که لیسنینگ، ورودی زبان انگلیسی به شمار می رود باعث تقویت دامنه واژگان و ساختارهای زبان انگلیسی می شود که در نهایت در Speaking- Reading- writing هم موثر خواهد بود. در واقع دو مهارت لیسنینگ و ریدینگ، ورودی های زبان انگلیسی هستند و هرچه ورودی بیشتر باشد، دو مهارت اسپیکینگ و رایتینگ هم تقویت می شوند.

در سرزمین ترجمه، فایل های صوتی و تصویری زبان انگلیسی با موضوعات مفید انتخاب می شوند. چرا که نگاه کاربردی به یادگیری زبان انگلیسی انگیزه ما را برای فراگیری این زبان بیشتر می کند. با فراگیری زبان انگلیسی شما محدودیتی برای یادگرفتن موضوعات مورد علاقه خود ندارید. به هر رشته و مهارتی که علاقه داشته باشید، قطعا برای افزایش دانش خود دوست دارید تا از تجربه انسان های موفق در همان زمینه بهره ببرید و ویدئو ببینید و یا مطلبی بخوانید. پس اجازه ندهید ناآشنایی با زبان انگلیسی، مانعی برای دستیابی به اهدافتان باشد. از همین حالا برنامه ای واقعی با توجه به شرایط زندگی خود بنویسید و وقت های مرده خود را زنده کنید.

حالا که به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی از راه گوش کردن به پادکست ها پی بردیم، از کجا می توانیم این پادکست ها را تهیه کنیم؟ وب سایت هایی مثل Quick read کتاب های صوتی تهیه می کنند و در اختیار کاربران قرار می دهند و کاربران را ترغیب می کنند تا کتاب بخوانند. البته هدف این وب سایت، آموزش زبان انگلیسی نیست. برای آموزش زبان انگلیسی در سطوح مبتدی بهتر است پادکست هایی که صرفا برای آموزش زبان انگلیسی فراهم شده اند را تهیه کنیم مثل انگلیسی در 6 دقیقه – 6Minute English. چون آهسته بیان می شوند و در ضمن لغات و اصطلاحات را به طور ویژه شاخص می کنند و آموزش می دهند. فایل متنی از این پادکست ها هم موجود است که در صورت متوجه نشدن، می توانید املای کلمات را ببینید و یا جمله هایی که به طور کامل درک نکرده اید را بررسی کنید.

در سرزمین ترجمه، این فایل های صوتی را در کانال تلگرامی سرزمین ترجمه قرار داده ایم. شما عزیزان می توانید فایل های متنی و صوتی را از کانال تلگرامی با لینک زیر دانلود کنید و بارها و بارها گوش کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی سرزمین ترجمه و دانلود پادکست ، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

تقویت لیسنینگ انگلیسی

  English With Ms Javadi

چطور مهارت Listening را تقویت کنیم؟

برای تقویت هر مهارتی، تکرار و استمرار حرف اول را می زند. تکرار و استمرار موثرترین نوع تمرین است و این سبک یادگیری را می توان در میان افرادی که بی نهایت مشتاق آموختن هستند، مشاهده کرد. این افراد با پایداری در تصمیم شان، تمام موانع و بهانه ها را دور می ریزند و همیشه به دنبال راهی هستند. آنها با خود می گویند یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت. این شعار نیست چرا که عملا می توانیم سرگذشت خیلی از افرادی که در تاریخ به دستاورد رسیده اند را بخوانیم و ببینیم که چطور با اشتیاق، پایداری در تصمیم، واهمه نداشتن از تکرار های پر غلط و یادگیری از خطاها، اصلاح عملکرد در تکرار بعدی، تصمیم گیری ها و اقدامات هوشمندانه و بی توجه به نگرش منفی اطرافیان، به نتیجه دلخواه خود رسیده اند. هیچ بهانه ای برای انجام ندادن وجود ندارد. ذهن ما به همان اندازه که در بهانه آوردن برای انجام ندادن کاری قوی عمل می کند به همان اندازه قدرت دارد تا برای حل یک مسئله راه حل پیدا کند. مثلا وقتی منزل شما پر سرو صدا باشد، بهانه خیلی خوبی است که بگویید من نمی توانم مطالعه کنم. اما اگر از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم و بگوییم در همین منزل پرسر و صدا من کجا می توانم محل مناسب خودم را پیدا کنم، می بینید که کلی مکان و گزینه پیدا می کنید. مثل کمد اتاق، داخل ماشین، داخل پارکینگ (حتی اگر خیلی سرد باشد)، کتابخانه محل، در پارک، پشت بام خانه، و کلی مکان دیگر. حتی شاید خنده دار به نظر برسد اما این ها برای خیلی افراد اتفاق افتاده است که برای مطالعه به حمام یا سرویس بهداشتی پناه برده اند. اینها نمونه هایی واقعی هستند از کسانی که هیچ چیز مانع پیشرفت شان نبوده است. آنقدر مصمم و بااراده هستند که این ها را اصلا مانع خود نمی دانند. در صورتی که اگر در رختخواب گرم و نرم خود بمانیم به راحتی می توانیم بگوییم: “ولش کن، امروز که خوابم می آید. امروز هم ولش کن، مهمان داریم. فردا را هم …”

پس نتیجه این شد که این پادکست ها نیستند که به تقویت مهارت زبانی ما کمک می کنند، بلکه پیگیری مداوم ما، بارها و بارها گوش کردن یک فایل صوتی، استمرار مصرانه ماست که آن پادکست را تبدیل به یک قدرت جادویی می کند که نتیجه اش را در کسب مهارت هایمان خواهیم دید.

برای تقویت 4 مهارت زبانی، در اینجا فهرستی از روال کار با پادکست یا فایل های صوتی-تصویری را پیشنهاد کرده ایم. اگر شما راهی رفته اید که نتیجه خوب و موثری داشته است، در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز از روش پیشنهادی شما بهره مند شوند:

 • یک مرتبه به فایل گوش کنید.
 • بار دوم فایل را به همراه نگاه کردن به متن گوش کنید.
 • واژگان و عبارت هایی که جدید هستند را شناسایی کنید.
 • معنای عبارات را پیدا کنید.
 • برای بار سوم به فایل گوش کنید. این بار عبارت های جدید را هم خواهید فهمید. می توانید گوش کردن را همچنان با دیدن متن همراه کنید یا فقط به شنیدن اکتفا کنید.
 • دفعات بعد، می توانید همراه با گوینده، جملات را تکرار کنید. اگر عقب افتادید، فایل را متوقف کنید و به عقب برگردانید. یا اینکه بگذارید تا انتها برود و فقط تلاش کنید با آن تکرار کنید. حتی اگر فقط یک کلمه باشد.
 • در واقع شیوه کار، درست همانند به خاطر سپردن یک شعر است. ما در اثر پخش مکرر یک موسیقی و شنیدن آن به دفعات زیاد می توانیم آن را همراه با خواننده بخوانیم.
 • نگران نباشید، قرار نیست کل متن را حفظ کنیم. بلکه می خواهیم ذهن مان را با عبارت های کاربردی آشنا کنیم. قرار نیست تک کلمه را حفظ کنیم. قرار است با شنیدن مکرر، با قالب های زبانی از پیش آماده آشنا شویم. در این صورت، می توانیم آن عبارت ها را در نوشتن یا صحبت کردن به کار ببندیم. یا زمانی که در متنی دیگر آن عبارت را دیدیم یا از جایی شنیدیم، برای ذهن مان آشنا خواهد بود و حس می کنیم که قبلا آن را دیده یا شنیده ایم. این تکرارها بالاخره تثبیت می شود و از حالت فرار در می آید و تبدیل به واژگان دم دستی ما می شوند که به راحتی آنها را به یاد خواهیم آورد و جزو حافظه فعال ما خواهند شد.
 • روش بالا، یک نوع روش مطالعاتی از نوع تحلیل و بررسی است. اما روش موثر دیگری هم وجود دارد. ممکن است دوست نداشته باشید یک فایل تکراری را بارها گوش کنید و دلتان می خواهد هر روز به فایل جدیدی گوش بسپارید و بدین ترتیب حیطه موضوعاتی که گوش می کنید را گسترده می کنید. خب، این هم روش خوبی است که خودم تجربه کرده ام. به جای اینکه هر روز، به یک فایل تکراری گوش کنم، هر روز به دنبال موضوعی تازه برای گوش کردن بودم. برای همین اطلاعات عمومی من در هر زمینه ای رشد کرده بود و شانس شنیدن کلمات جدید و کلمات پرتکرار را بیشتر می کردم.
 • اینکه در طول روز چقدر زمان برای یادگیری زبان انگلیسی صرف می کنید، بسیار مهم است. نکته اینجاست که کسب مهارت یک شبه اتفاق نمی افتد. شاید اینطور به نظر برسد که هرچقدر بیشتر زمان بگذارید، رشد هم سریع تر اتفاق می افتد. این تا حدی درست است. اما حفظ اعتدال همیشه مهم است حتی در یادگیری. مثل این است که ورزشکاری بخواهد سریع عضله سازی کند و از مواد استفاده کند. یا بخواهیم گیاهی زودتر گل بدهد و کود زیادی به آن بدهیم و بخواهیم فرآیند گل دهی را از حالت طبیعی خارج کنیم و به آن سرعت بدهیم. این خیلی در آموزش زبان انگلیسی به کودکان رخ می دهد. اشتباهاتی که والدین در آموزش زبان کودکانشان مرتکب می شوند، گاهی جبران ناپذیر است.
 • فقط به خاطر داشته باشید که با انباشت اطلاعات و دلزدگی مواجه نشوید. به خودتان فرصت بدهید. قرار نیست یک شبه، همه مهارت ها را کسب کنید. اگر هیچ فرصتی ندارید، با مدیریت زمان یعنی تبدیل زمان های مرده به فرصت های زنده، پادکست صوتی را جزو برنامه های اصلی یادگیری زبان قرار دهید. اگر هم فرصت کافی دارید، چه خوب. روزانه ساعات زیادی را به شنیدن و تکرار کردن مطالب جذاب و شنیدنی، اختصاص دهید.
 • انتخاب موضوعات شنیداری را به حرفه و علائق خود مرتبط سازید. مثلا اگر یک آرایشگر هستید، در کانال یوتوب موضوعات مربوط به حرفه خود را جستجو کنید تا ویدئوهای انگلیسی مرتبط با آرایشگری را بیابید. در این صورت هم در حرفه خود از تازه ترین روشهای دنیا باخبر می شوید و چون گوشهایتان برای شنیدن مطالب مرتبط با شغل تان مشتاق تر است، در مهارت شنیداری زبان انگلیسی هم قوی می شوید. اصلا مهم نیست که یک کلمه از حرفها را متوجه نمی شوید. فقط ببینید و گوش کنید. زیرنویس انگلیسی ویدئو را فعال کنید و اگر واژه ای کنجکاوتان کرد، معنی آن را جستجو کنید. فقط سعی کنید کل موضوع را درک کنید. پس در قدم اول، لازم نیست تک تک کلمات را متوجه شوید.
 • سعی کنیم تعادل و نظم طبیعت را برهم نزنیم. یادگیری را منطبق با شناخت از خود و ویژگی های شخصیتی مان برنامه ریزی کنیم تا بهترین نتیجه را از عملکردمان برداشت کنیم و هر روز یک درصد بهتر از دیروز خودمان باشیم.

برای دانلود فایل های صوتی- تصویری انگلیسی، با موضوعات متنوع، به کانال تلگرامی سرزمین ترجمه بپیوندید. 

  English With Ms Javadi

 

نویسنده: طیبه جوادی- مترجم و مدرس زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *