Free Discussion یا بحث آزاد چیست؟

تعداد و سطح زبانی زبان آموزان در Free Discussion چگونه است؟

Free Discussion به بحث و گقتگوی آزاد بین تعدادی از زبان آموزان گفته می شود. تعداد این زبان آموزان قطعا متغیر خواهد بود. معمولا تعداد نفرات از 3 نفر تا 10 نفر می تواند جذابیت این دورهمی را افزایش دهد و اگر از این تعداد کمتر باشد، دورهمی ممکن است سرد و بی روح شود و در اصطلاح به مرگ یا ختم گفتگو منجر می شود. اگر هم از 10 نفر بیشتر باشد تعداد شنوندگان بیشتر خواهد شد و از میزان مشارکت کنندگان در گفتگو کاسته می شود.

در مورد سطح زبان آموزان، باید گفت که این دوره ها می تواند برای تمامی سطوح زبانی مثمر ثمر و مفید باشد و بیشتر به شخصیت فردی زبان آموز بستگی دارد. برخی زبان آموزان دانش زبانی خوبی دارند اما از نظر شخصیتی خجالتی هستند. برخی دانش زبانی بسیار کمی دارند و شاید به سختی بتوانند نظر خود را به زبان انگلیسی بیان کنند اما به لحاظ شخصیتی فردی برون گرا هستند و دوست دارند تا در این محیط حضور داشته باشند. این حضور می تواند در آنها ایجاد انگیزه کند.

پس در این خصوص می توان گفت، اولین کار این است که هر شخص با توجه به شناختی که از خودش دارد باید تصمیم بگیرد که آیا حضورش در این دور همی زبانی می تواند منجر به ارتقای زبان و حتی شخصیتش شود یا خیر. یعنی حضورش در این دوره ها منجر به افزایش انگیزه و امید در او می شود یا او را بی انگیزه و ناامید می کند. پس این یک انتخاب شخصی است و معمولا تشکیل این جلسات با توافق بین طرفین و به صورت پیشنهادی خودجوش و بدون اجبار است.

ارتباط Free Discussion با شخصیت افراد

نتیجه این شد که برگزاری جلسات فری دیسکاشن، قطعا مزایای زیادی دارد. اما عملا دیده می شود که بسیاری از افراد از شرکت در جلسات بحث آزاد گریزان هستند. فراری بودن از جلسات فری دیسکاشن به معنای مفید نبودن آن نیست. بلکه با یک ریشه یابی می توان فهمید که عوامل انسانی بسیار زیادی در این خصوص دخیل است. برخی افراد میل زیادی به اظهار نظر دارند و برخی دیگر شنونده خوبی هستند. در اینجا قصد نداریم که هیچ یک از این سبک های رفتاری را زیر سوال ببریم. قطعا هر کدام از رفتارهای خود اظهاری و شنونده خوبی بودن مزایای زیادی دارند. اما در جلسات فری دیسکاشن، کسی که مسئولیت هدایت جلسه را بر عهده گرفته است باید به سرعت این رفتارها را در اعضا تشخیص دهد و فرصت برابری برای هر یک از اعضا فراهم آورد تا همه اعضای جلسه فری دیسکاشن، فرصت کم و بیش برابری برای صحبت کردن بیابند. بعضی در ابتدا مایل هستند که طفره بروند و می گویند من فقط می خواهم گوش کنم یا دامنه لغت و گرامر من آنقدر خوب نیست که پا به پای شما بیایم و در جلسات شرکت کنم.

باید بگوییم اینجا وظیفه هدایت کننده فری دیسکاشن پررنگ تر است. ایجاد فضای امن روانی برای هر یک از اعضا این فرصت را فراهم می کند تا کسی احساس قدرت و یا ضعف نکند. همه اعضای جلسه فری دیسکاشن، باید احساس موثر بودن و نقش داشتن در پیشبرد جلسه را دریافت کنند. وقتی حتی مبتدی ترین فرد جلسه احساس کند حرفش شنیده می شود حتی اگر پر باشد از غلط های گرامری و واژگانی، موتوری در او روشن می شود که او را برای جلسات بعدی باانگیزه تر می کند. قطعا بعد از جلسه به دنبال این می رود تا مطالعه ای داشته باشد و در جلسه بعدی نقش پررنگ تری همچون دیگران ایفا نماید.

نقش لیدر در جلسات بحث آزاد (Free Discussion)

مسئولیت لیدر یا برگزار کننده جلسات فری دیسکاشن بسیار مهم است. وقتی لیدر جلسه مدام تاکید کند که همه شما فرصتی برابر برای حرف زدن دارید (که البته باید این را عملا هم ثابت کند، نه اینکه به حرف این باشد اما در عمل متفاوت)، رفتارش طوری باشد که هیچ کس به اشتباهات گرامری، لغوی یا تلفظی یکدیگر نخندد، پچ پچ نکنند، خجالت نکشند، در این زمان می توان گفت که جلسه فری دیسکاشن به بالاترین سطح از موثر بودن خود رسیده است. انرژی حاصل از این اطمینان روانی، روزها و شاید سالها در ذهن افراد ماندگار خواهد شد و این انرژی به واسطه آنها در بین دیگران هم منتشر می شود. پس با این تفاسیر، نقش هدایت کننده جلسه فری دیسکاشن بالاتر از آن است که نادیده گرفته شود. 

هدف از Free Discussion (بحث آزاد) چیست؟

شاید با خود بگویید هدف زبان آموزان برای این دورهمی چیست؟

در واقع، جلسات بحث آزاد در فضای آموزشگاهی، مجازی (به صورت تماس های تصویری چند نفره در اسکایپ یا برگزاری در وبینار)، یا در فضای آزاد مثل پارک، یک فضای سرسبز یا در کافه برگزار می شود. راحتی و آسودگی در محیط برگزاری، یکی از شرایط اساسی است. محیطی آرام و ساکت و بدون تنش.

هدف از برگزاری دوره های بحث آزاد، تقویت مهارت شنیداری و گفتاری زبان آموزان از یک سو و تقویت مهارت های ارتباطی با اطرافیان از سوی دیگر است. از آنجایی که گاهی اعضای شرکت کننده ممکن است قبلا آشنایی با یکدیگر نداشته باشند، این موضوع سبب می شود تا مهارت زبانی خود را با مهارت ارتباطی و اجتماعی ترکیب کنند. اصولا وقتی با یک غریبه شروع به صحبت می کنیم، ممکن است با توجه به شخصیت خود رفتاری متفاوت داشته باشیم. برخی ممکن است از خجالت سرخ شوند، دستشان عرق کند، صدایشان لرزان شود و … از طرفی افرادی هم هستند که دوست دارند دوستان جدیدی پیدا کنند و این جلسات را فرصت مناسبی برای افزایش گستره ارتباطات خود می دانند.

پس در این جلسات به گونه ای ویژگی های روانشناسانه و شخصیتی دخیل هستند و شما می توانید با نقاط قوت و ضعف خود نه تنها در شخصیت بلکه در حوزه زبانی خود آشنا شوید و پس از هر جلسه به آنچه گذشت فکر می کنید و در صدد رفع معضلات رفتاری و زبانی خود بر می آیید. بدین ترتیب می توان دید که اگر این جلسات به طور منظم و مستمر برگزار شود چه مزایای زیادی برای فرد بدنبال خواهد داشت.

به طور خلاصه، مزایای بحث آزاد انگلیسی:

  • افزایش قدرت شنیداری
  • افزایش تعامل با دیگران
  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش دامنه لغت
  • آشنایی با افراد جدید
  • شناخت قابلیت های اطرافیان و ایجاد حس رقابتی همراه با انگیزه پیشرفت (سعی کنید در این مورد دچار حسادت یا احساس ضعف نشوید. چون احساسات منفی بازدارنده هستند. در حالی که اگر به احساسی مثبت تبدیل شود می تواند کاملا پیشبرنده باشد و در شما انرژی مضاعف ایجاد کند. به زودی خواهید دید که چگونه یک گام به جلو رفته اید.)
  • مقابله با ترس (ترس از جمعیت، ترس از تپق زدن، ترس از غلط گفتن،…) همه این ترسها را کنار بگذارید. آیا کسی را دیده اید که با وجود ترس بتواند موفق شود؟ ترس هم مانند استرس تا حدی خوب است چون می تواند شما را راجع به وضعیت تان آگاه کند و شما را وادار به اقدام کند. در حالی که اگر از حد بگذرد، دودش تنها در چشم خود فرد می رود. در یادگیری زبان، بی پروا باشید. ترس یک مانع بزرگ است و عملکرد ذهن و مغز شما را کند می کند. اگر بر ترس خود غلبه نکنید، مجبورید تا همیشه با حسرت به توانایی افراد در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی بنگرید.
  • به مرور که با اعضا آشنا می شوید، حس امنیت و صمیمیت موجود در بین افراد باعث می شود به تدریج فقط یک شنونده نباشید.

همیشه اولین قدم دشوار است. پس در اولین قدم خود تردید نکنید. به محض اینکه از برگزاری جلسات بحث آزاد انگلیسی مطلع شدید، در آن شرکت کنید و هیچ عذر و بهانه ای نیاورید. حتی اگر قرار است فقط یک شنونده باشید.

مسئله بعدی، انتخاب موضوع برای جلسات بحث آزاد (Free Discussion) است.

موضوع برای بحث آزاد (Free Discussion)

اگر جلسات بحث و گفتگو (فری دیسکاشن) با موضوعات از پیش تعیین شده پیش برود، برای زبان آموزان از سطوح مختلف نتیجه بهتری خواهد داد. گاه پیش می آید که جلسه بدون موضوع شروع می شود و چون هدفمند نیست، گفتگو به زودی تمام می شود و رضایتمندی کمتری ایجاد می کند.

اما انتحاب موضوع برای بحث آزاد، گاهی به یک مسئله چالش برانگیز تبدیل می شود. معمولا یک فرد به عنوان، مجری و برگزار کننده تعیین می شود. این فرد که لیدر جلسه به شمار می رود، مکان، روز و ساعت برگزاری را با بقیه اعضا هماهنگ می کند و موضوعی را برای گفتگو پیشنهاد می دهد. در انتهای جلسه، لیدر از اعضا می خواهد تا سایر افراد هم موضوعی برای گفتگوی جلسه بعدی پیشنهاد دهند. بدین ترتیب موضوعی که بیشترین رأی را بیاورد، انتخاب خواهد شد.

بیایید به انگلیسی صحبت کنیم.

لیدر و اعضا تا جلسه بعد فرصت دارند تا در مورد موضوع انتخاب شده بیاندیشند، واژگان و عبارت های لازم را برای جلسه گردآوری کنند تا بحث و گفتگو از چارچوب موضوع اصلی خارج نشود. هرچند گاهی داخل پرانتز گفتگو در مسیر دیگری جریان می یابد اما این وظیفه لیدر است که به اصطلاح بحث را در حیطه مورد نظر حفظ کند تا افراد از دامنه گفتگو خارج نشوند.

در سرزمین ترجمه، موضوعات Free Discussion از جلسات برگزار شده واقعی، گرد آوری شده اند و لیدرهای عزیز و حتی شرکت کنندگان در این جلسات می توانند برای آشنایی با واژگان مرتبط و تسلط و اشراف بر موضوع در جهت تقویت و تمرین بیشتر و ایجاد اعتماد به نفس از این موضوعات استفاده کنند. این موضوعات با توجه به سطح دسته بندی شده اند.

انتخاب موضوع یا تاپیک  (Topic) برای جلسه بحث آزاد

همانطور که پیشتر گفتیم، اگر هر جلسه فری دیسکاشن با یک موضوع از پیش آماده شده پیش برود نتیجه بهتری خواهد داشت. بسیاری از ما در روز مشغله های بسیاری داریم. مدرسان و مربیان آموزشگاه ها درگیری زیادی برای جمع آوری مطلب دارند. گاهی برای پیدا کردن یک موضوع یا تاپیک برای فری دیسکاشن باید ساعت ها فکر کنند که چه پیشنهادی را برای جلسه آینده مطرح کنند. ساعت ها در گوگل سرچ کردن و دسته بندی مطالب، واژگان و اصطلاحات همگی بخشی از دغدغه هایی است که مدرسین زبان با آن مواجه هستند. اینکه کدام موضوع مناسب سطح اعضای شرکت کننده است. آیا این موضوع به اندازه کافی بحث برانگیز خواهد بود. آیا دانش عمومی اعضا، سن اعضا با موضوع انتخابی هماهنگی دارد. برای پیشبرد جلسه کدام واژگان باید مورد استفاده قرار گیرد. ما این نگرانی را خوب می فهمیم و برای آن چاره جویی کرده ایم.

تاپیک های آماده برای فری دیسکاشن در تاپیک لند 

تاپیک لند چیست؟

تاپیک لند، سرزمین موضوع برای گفتگو است. آرمان تاپیک لند در سرزمین ترجمه، بررسی موضوعات برای بهتر زیستن است. زمانی که با هم گفتگو می کنیم در واقع پلی می زنیم بین افکار قدیمی و جدید. اشتراک گذاری ایده های افراد با یکدیگر. ما در سرزمین ترجمه، موضوعات یا تاپیک هایی که بحث برانگیز بوده اند و در جلسات واقعی برگزار شده اند را گردآوری کرده ایم و واژگان مورد نیاز جهت اظهار نظر در این جلسات را هم قید کرده ایم. شما به راحتی چند کلیک می توانید از موضوعات سطح بندی شده آماده برای فری دیسکاشن استفاده کنید و یک جلسه فوق العاده موثر را با اعضای جلسه فری دیسکاشن برگزار نمایید.

هدف تاپیک لند

هدف ما از تاپیک لند در سرزمین ترجمه، فراتر از تقویت زبان، افزایش دامنه واژگان، تسلط بر گرامر، آمادگی برای آزمون های بین المللی و مواردی این چنین است. در تاپیک لند، موضوعات را بررسی می کنیم برای بهتر زیستن. ما می توانیم به واسطه استفاده کاربردی و بهره مندی از مزایای تسلط بر یک زبان جدید، ایده ها، افکار و دانش خود را ارتقا دهیم. در نتیجه بین ما و دیگران و در نهایت جهان هستی ارتباطی برقرار می شود که به آشتی ما با دنیا، صلح و آرامش درونی منتهی می گردد. 

شیوه کار تاپیک لند

در حال حاضر در حال تهیه، گردآوری و دسته بندی موضوعات هستیم. با سرزمین ترجمه از طریق رسانه اجتماعی یوتوب همراه باشید. به زودی با شیوه کار تاپیک لند آشنا خواهید شد. 

منابع تاپیک لند

تاپیک لند هر روز رشد می کند. موضوعاتی که در جلسات واقعی فری دیسکاشن مورد استفاده بوده اند، بروز شده و در وب سایت سرزمین ترجمه قرار می گیرد. به تدریج منابع بیشتر شده و در نتیجه موضوعات متنوع تر می شوند. یکی از مهم ترین منابع برای دسترسی همه ما به جدیدترین اطلاعات، قطعا جستجو در اینترنت است. ویدئوی های TED یکی از بهترین هاست. برای اعتبار بخشیدن به اطلاعات ارائه شده در تاپیک لند، در پایان هر تاپیک منبع آن نیز ذکر شده است. منابعی که از آنها برای موضوعات (تاپیک های) فری دیسکاشن استفاده شده است و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد، ویدئوهای TED، مطالعه مقالات و جستجو در اینترنت است.

  چنانچه می خواهید از موضوعات (تاپیک های) آماده شده در سرزمین ترجمه استفاده کنید، از لینک زیر وارد صفحه مربوط به تاپیک لند شوید و موضوع دلخواه خود را برای جلسه فری دیسکاشن انتخاب کنید.  

تاپیک لند (سرزمین گفتگو)

در تاپیک لند، موضوعات و داستان ها را بررسی می کنیم برای بهتر زیستن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *