Free Discussion یا بحث آزاد چیست؟

بحث و گفتگو به زبان انگلیسی

تعداد و سطح زبانی زبان آموزان در Free Discussion چگونه است؟

Free Discussion به بحث و گقتگوی آزاد بین تعدادی از زبان آموزان گفته می شود. تعداد این زبان آموزان قطعا متغیر خواهد بود. معمولا تعداد نفرات از 3 نفر تا 10 نفر می تواند جذابیت این دورهمی را افزایش دهد و اگر از این تعداد کمتر باشد، دورهمی ممکن است سرد و بی روح شود و در اصطلاح به مرگ یا ختم گفتگو منجر می شود و اگر هم از 10 نفر بیشتر باشد تعداد شنوندگان بیشتر خواهد شد و از میزان مشارکت کنندگان در گفتگو کاسته می شود.

در مورد سطح زبان آموزان، باید گفت که این دوره ها می تواند برای تمامی سطوح زبانی مثمر ثمر و مفید باشد و بیشتر به شخصیت فردی زبان آموز بستگی دارد. برخی زبان آموزان دانش زبانی خوبی دارند اما از نظر شخصیتی خجالتی هستند. برخی دانش زبانی بسیار کمی دارند و شاید به سختی بتوانند نظر خود را به زبان انگلیسی بیان کنند اما به لحاظ شخصیتی فردی برون گرا هستند و دوست دارند تا در این محیط حضور داشته باشند. این حضور می تواند در آنها ایجاد انگیزه کند.

پس در این خصوص می توان گفت، اولین کار این است که هر شخص با توجه به شناختی که از خودش دارد باید تصمیم بگیرد که آیا حضورش در این دور همی زبانی می تواند منجر به ارتقای زبان و حتی شخصیتش شود یا خیر. یعنی حضورش در این دوره ها منجر به افزایش انگیزه و امید در او می شود یا او را بی انگیزه و ناامید می کند. پس این یک انتخاب شخصی است و معمولا تشکیل این جلسات با توافق بین طرفین و به صورت پیشنهادی خودجوش و بدون اجبار است.

هدف از Free Discussion (بحث آزاد) چیست؟

شاید با خود بگویید هدف زبان آموزان برای این دورهمی چیست؟

در واقع، جلسات بحث آزاد در فضای آموزشگاهی، مجازی (به صورت تماس های تصویری چند نفره در اسکایپ یا برگزاری در وبینار)، یا در فضای آزاد مثل پارک، یک فضای سرسبز یا در کافه برگزار می شود. راحتی و آسودگی در محیط برگزاری، یکی از شرایط اساسی است. محیطی آرام و ساکت و بدون تنش.

هدف از برگزاری دوره های بحث آزاد، تقویت مهارت شنیداری و گفتاری زبان آموزان از یک سو و تقویت مهارت های ارتباطی با اطرافیان از سوی دیگر است. از آنجایی که گاهی اعضای شرکت کننده ممکن است قبلا آشنایی با یکدیگر نداشته باشند، این موضوع سبب می شود تا مهارت زبانی خود را با مهارت ارتباطی و اجتماعی ترکیب کنند. اصولا وقتی با یک غریبه شروع به صحبت می کنیم، ممکن است با توجه به شخصیت خود رفتاری متفاوت داشته باشیم. برخی ممکن است از خجالت سرخ شوند، دستشان عرق کند، صدایشان لرزان شود و … از طرفی افرادی هم هستند که دوست دارند دوستان جدیدی چیدا کنند و این جلسات را فرصت مناسبی برای افزایش گستره ارتباطات خود می دانند. پس در این جلسات به گونه ای ویژگی های روانشناسانه و شخصیتی دخیل هستند و شما می توانید با نقاط قوت و ضعف خود نه تنها در شخصیت بلکه در حوزه زبانی خود آشنا شوید و پس از هر جلسه به آنچه گذشت فکر می کنید و در صدد رفع معضلات رفتاری و زبانی خود بر می آیید. بدین ترتیب می توان دید که اگر این جلسات به طور منظم و مستمر برگزار شود چه مزایای زیادی برای فرد بدنبال خواهد داشت.

به طور خلاصه، مزایای بحث آزاد انگلیسی:

  • افزایش قدرت شنیداری
  • افزایش تعامل با دیگران
  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش دامنه لغت
  • آشنایی با افراد جدید
  • شناخت قابلیت های اطرافیان و ایجاد حس رقابتی همراه با انگیزه پیشرفت (سعی کنید در این مورد دچار حسادت یا احساس ضعف نشوید. چون احساسات منفی بازدارنده هستند. در حالی که اگر به احساسی مثبت تبدیل شود می تواند کاملا پیشبرنده باشد و در شما انرژی مضاعف ایجاد کند. به زودی خواهید دید که چگونه یک گام به جلو رفته اید.)
  • مقابله با ترس (ترس از جمعیت، ترس از تپق زدن، ترس از غلط گفتن،…) همه این ترسها را کنار بگذارید. آیا کسی را دیده اید که با وجود ترس بتواند موفق شود؟ ترس هم مانند استرس تا حدی خوب است چون می تواند شما را راجع به وضعیت تان آگاه کند و شما را وادار به اقدام کند. در حالی که اگر از حد بگذرد، دودش تنها در چشم خود فرد می رود. در یادگیری زبان، بی پروا باشید. ترس یک مانع بزرگ است و عملکرد ذهن و مغز شما را کند می کند. اگر بر ترس خود غلبه نکنید، مجبورید تا همیشه با حسرت به توانایی افراد در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی بنگرید.
  • به مرور که با اعضا آشنا می شوید، حس امنیت و صمیمیت موجود در بین افراد باعث می شود به تدریج فقط یک شنونده نباشید.

همیشه اولین قدم دشوار است. پس در اولین قدم خود تردید نکنید. به محض اینکه از برگزاری جلسات بحث آزاد انگلیسی مطلع شدید، در آن شرکت کنید و هیچ عذر و بهانه ای نیاورید. حتی اگر قرار است فقط یک شنونده باشید.

مسئله بعدی، انتخاب موضوع برای جلسات بحث آزاد (Free Discussion) است.

موضوع برای بحث آزاد (Free Discussion)

اگر جلسات بحث و گفتگو (فری دیسکاشن) با موضوعات از پیش تعیین شده پیش برود، برای زبان آموزان از سطوح مختلف نتیجه بهتری خواهد داد. گاه پیش می آید که جلسه بدون موضوع شروع می شود و چون هدفمند نیست، گفتگو به زودی تمام می شود و رضایتمندی کمتری ایجاد می کند.

اما انتحاب موضوع برای بحث آزاد، گاهی به یک مسئله چالش برانگیز تبدیل می شود. معمولا یک فرد به عنوان، مجری و برگزار کننده تعیین می شود. این فرد که لیدر جلسه به شمار می رود، مکان، روز و ساعت برگزاری را با بقیه اعضا هماهنگ می کند و موضوعی را برای گفتگو پیشنهاد می دهد. در انتهای جلسه، لیدر از اعضا می خواهد تا سایر افراد هم موضوعی برای گفتگوی جلسه بعدی پیشنهاد دهند. بدین ترتیب موضوعی که بیشترین رأی را بیاورد، انتخاب خواهد شد.

بیایید به انگلیسی صحبت کنیم.

لیدر تا جلسه بعد فرصت دارد تا در مورد موضوع انتخاب شده، واژگان و عبارت های لازم را برای جلسه گردآوری کند تا بحث و گفتگو از چارچوب موضوع اصلی خارج نشود. هرچند گاهی داخل پرانتز گفتگو در مسیر دیگری جریان می یابد اما این وظیفه لیدر است که به اصطلاح بحث را در حیطه مورد نظر حفظ کند تا افراد از دامنه گفتگو خارج نشوند.

در سرزمین ترجمه، موضوعات Free Discussion از جلسات برگزار شده واقعی، گرد آوری شده اند و لیدرهای عزیز و حتی شرکت کنندگان در این جلسات می توانند برای آشنایی با واژگان مرتبط و تسلط و اشراف بر موضوع در جهت تقویت و تمرین بیشتر و ایجاد اعتماد به نفس از این موضوعات استفاده کنند. این موضوعات با توجه به سطح دسته بندی شده اند.

برای دانلود موضوعات Free Discussion در سطوح پایه، متوسط و پیشرفته در وب سایت سرزمین ترجمه عضو شوید. 

در صورت تمایل به شرکت در دوره های مجازی بحث آزاد (Free Discussion) در سرزمین ترجمه عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *